Jeřábník, vazač

Provádíme základní i opakovaná školení jeřábníků, vazačů

Jeřábník je osoba, která ovládá jeřáb při manipulaci s břemeny nebo při montáži jeřábu.

Jeřábník je zodpovědný za správné ovládání jeřábu v souladu s požadavky výrobce a při dodržení "Systému bezpečné práce". Jeřábník se vždy musí řídit pouze pokyny vazače/signalisty, který musí být zřetelně označen. Jedinou výjimkou je, když dostane v případě nebezpečí znamení "Stůj" od jiné osoby.

Musí být seznámen s nedovolenými manipulacemi. Jeřábník se musí řídit pouze pokyny vazače nebo signalisty, který musí být zřetelně označen.

Školení jeřábníků se řídí podle normy ČSN ISO 9926-1. Rozsah základního i opakovaného školení a praktického zaučení musí být stanoven v "Systému bezpečné práce".

Kvalifikace jeřábníka podle ČSN ISO 12480-1:

• musí být kompetentní
  • osoba starší 18ti let, mladší osoba může pracovat pod přímým dozorem kompetentní osoby pouze pro účely zácviku
  • zdravotně způsobilý s důrazem na zrak, sluch a reakce a to:
    • jeřábník třídy "O" a třídy "A" - obsluha malých zdvihadel a jeřábník obsluhující mostové, portálové a konzolové jeřáby
    • jeřábník třídy "D" - autojeřábník
  • fyzicky schopen bezpečně ovládat jeřáb
  • odhadnout vzdálenost, výšku a průjezdnost
  • vyškolen pro konkrétní typ jeřábu a musí mít dostatečné znalosti o jeřábu, jeho ovládání a bezpečnostních zařízením
  • kompetentní ve vázání břemen a znalosti dorozumívacích znamení
  • seznámený s hasicími přístroji na jeřábu a jejich používáním
  • seznámený se všemi způsoby a prostředky nouzového upouštění v případě mimořádné události
  • musí vlastnit příslušné oprávnění k obsluze jeřábu
  • jeho jméno, příjmení a číslo průkazu musí být uvedeno v Deníku jeřábu pro každý jeřáb, který je oprávněn obsluhovat
  • a další...

Základní školení jeřábníků:

Podmínky pro uchazeče do kurzu základního školení jeřábníků:

• musí být starší 18ti let
  • musí být zdravotně způsobilý
  • musí doložit záznam o praktickém zácviku
  • musí předložit přihlášku do kurzu jeřábníka

Po ukončeném teoretickém školení a praktickém přezkoušení bude účastníkovi školení vystaveno oprávnění jeřábníka (jeřábnický průkaz).

Oprávnění jeřábníka (jeřábnický průkaz) musí obsahovat následující:

• číslo průkazu
  • příjmení a jméno držitele průkazu
  • datum narození jeřábníka
  • podpis držitele průkazu
  • datum vystavení a podpis a razítko vystavitele
  • uvedení třídy a druhu jeřábu, pro který je průkaz vystaven, vč. data vystavení, razítko a podpis vystavitele,
  • v případě rozšíření průkazu na jinou třídu a typ musí průkaz obsahovat údaje o praktickém zácviku s uvedením jména a podpisu osoby, která přezkoušení provedla,
  • záznamy o zdravotní způsobilosti jeřábníka
  • záznamy o opakovaných školeních

Opakované školení jeřábníků - platnost jeřábnického průkazu:
Četnost opakovacích školení jeřábníků musí být stanovena v "Systému bezpečné práce", zpravidla v intervalech 12ti měsíců.

Základní školení vazačů:

Základní a opakovací školení vazačů dle ČSN ISO 12480-1
Z kurzu základního školení vazačů si účastník odnese tyto znalosti:
V rámci teoretické části kurzu se zaměřujeme na praktické využití získaných znalostí na konkrétním pracovišti. Snažíme se plně využít znalostí Vašeho provozu a Systému bezpečné práce k minimalizování všech rizik.

Pro úspěšné absolvování kurzu je nutné:

• být starší 18ti let
  • mít platnou zdravotní prohlídku pro profesi vazač (požadavky na lékařské vyšetření jsou uvedeny ve Věstníku ministerstva zdravotnictví)
  • nový uchazeč musí mít potvrzení o praktickém zácviku v délce minimálně 24 hodin, pod vedením zkušeného vazače s praxí minimálně 2 roky, kterého určí zaměstnavatel
  • absolvovat základní teoretické školení s přezkoušením
  • Na základě úspěšného splnění výše uvedených požadavků je vystaveno oprávnění vazače a vazačský průkaz. Pro potřeby zaměstnavatele je vedena prezenční listina s osnovou školení.